Zemsta




""Zemsta"", jedna z najsłynniejszych polskich komedii, została napisana przez Aleksandra Fredrę w 1834 roku. Sztuka opowiada historię dwóch zwaśnionych rodów, Cześników i Rejentów, którzy od pokoleń toczą spory o zamek.

Głównym bohaterem ""Zemsty"" jest Cześnik Raptusiewicz, porywczy i impulsywny starzec, który nienawidzi swojego sąsiada, Rejenta Milczka. Cześnik jest zdeterminowany, by zemścić się na Milczku za wszystkie krzywdy, które mu wyrządził. Z kolei Milczek jest jego zupełnym przeciwieństwem - to cichy i spokojny człowiek, który cierpliwie znosi wszystkie zaczepki Cześnika.

W sztuce Fredry znajdziemy wiele zabawnych postaci i sytuacji. Jest Papkin, lokaj Cześnika, który wiecznie knuje intrygi i podżega do zemsty. Jest Podstolina, bogata wdowa, która pragnie poślubić Milczka, ale ten odrzuca jej zaloty. Jest również Klara, córka Rejenta, która zakochuje się w Wacławie, synu Cześnika.

""Zemsta"" to nie tylko komedia, ale także sztuka o poważnych tematach. Fredro porusza w niej kwestie honoru, zemsty i pojednania. Pokazuje, jak łatwo jest zranić drugiego człowieka i jak trudno jest wybaczyć. Jednakże w końcu komedia zwycięża i sztuka kończy się szczęśliwym zakończeniem.

""Zemsta"" to ponadczasowa komedia, która wciąż śmieszy i wzrusza. Jest to jedna z tych sztuk, które powinny być czytane i oglądane przez kolejne pokolenia.

Mi osobiście ""Zemsta"" bardzo się podoba. Lubię jej dowcip, jej bohaterów i jej przesłanie. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Jeśli jeszcze nie widziałeś ""Zemsty"", gorąco polecam Ci ją obejrzeć. Możesz ją zobaczyć w teatrze, kinie lub w telewizji. Gwarantuję Ci, że będziesz się świetnie bawić.