ΠΑΟΚ Μπριζ: Η έντονη αναμέτρηση που σφράγισε την ιστορία!

Ποδόσφαιρο, πάθος και δράμα... Η συνάντηση του ΠΑΟΚ με την Κλαμπ Μπριζ στις 27 Αυγούστου 2015 ήταν μια βραδιά που θα μείνει χαραγμένη στη μνήμη των φίλων του ποδοσφαίρου για πάντα.

Το κεφαλαιώδες αυτό παιχνίδι της τρίτης προκριματικής φάσης του UEFA Champions League διεξήχθη στο γήπεδο της Τούμπας στη Θεσσαλονίκη, με την ατμόσφαιρα να είναι ηλεκτρισμένη από την αρχή. Οι φίλοι του ΠΑΟΚ γέμισαν το γήπεδο και δημιούργησαν μια εκκωφαντική ηχητική ατμόσφαιρα, υποστηρίζοντας την ομάδα τους με όλη τους τη δύναμη. Η Μπριζ, από την άλλη, έφτασε στη Θεσσαλονίκη αποφασισμένη να κερδίσει και να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με την έναρξη του αγώνα, και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά, ανταλλάσσοντας επιθέσεις και προσπαθώντας να πάρουν το προβάδισμα. Μετά από ένα ημίχρονο χωρίς γκολ, τα γκολ άρχισαν να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 50ο λεπτό, ο Μπίσεσβαρ της Μπριζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος μια χαμένη μπάλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και δίνοντας στους Βέλγους το προβάδισμα. Αλλά ο ΠΑΟΚ είχε πάντα απάντηση.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κωνσταντίνος Κούτρης έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσια με μια κεφαλιά από κοντινή απόσταση, προκαλώντας έκρηξη ενθουσιασμού στο γήπεδο. Και όμως, το δράμα δεν είχε τελειώσει. Στο 75ο λεπτό, ο Οντιόν Ιγκάλο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Μπριζ με ένα καταπληκτικό σουτ από έξω από την περιοχή, απογοητεύοντας τους φίλους του ΠΑΟΚ.

Ο χρόνος άρχιζε να τελειώνει για τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν έχασε ποτέ το πείσμα του. Στις καθυστερήσεις, ο νεοεισερχόμενος Δημήτρης Λημνιός έστειλε μια χαμηλή σέντρα από τα αριστερά και ο Λάζαρος Λάμπρου ανέβηκε πιο ψηλά από τον αμυντικό του και με μια κεφαλιά σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης, προκαλώντας μια σκηνή χάους και πανδαιμόνιου στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει το σκορ μέχρι τη λήξη και να πάρει την πολύτιμη ισοπαλία 2-2.

• Η ένταση ήταν απτή. Οι παίκτες και στους δύο πάγκους ήταν σε εγρήγορση, δίνοντας οδηγίες και ενθαρρύνοντας τους παίκτες τους, ενώ οι φίλαθλοι ήταν όρθιοι σε όλο τον αγώνα, τραγουδώντας και φωνάζοντας. Κάθε σφύριγμα, κάθε σουτ, κάθε επαφή, έκανε τους πυρήνες μας να χτυπούν πιο δυνατά.

Το παιχνίδι δεν ήταν μόνο ένας αγώνας ποδοσφαίρου. Ήταν μια μάχη θέλησης, αντοχής και πίστης. Ήταν μια στιγμή που δοκιμάστηκαν τα όρια των παικτών και η αφοσίωση των φίλων. Και ήταν μια στιγμή που έδειξε ότι στο ποδόσφαιρο, τίποτα δεν είναι δεδομένο, και ότι ακόμη και οι μεγαλύτερες ανατροπές μπορούν να συμβούν όταν υπάρχει πάθος, πίστη και μια γεμάτη ζωντάνια Τούμπα.