ΠΑΟΚ ΑΕΚ 3-2, το ντέρμπι που τα είχε όλα!

Στις 30 Οκτωβρίου 2022, στη σεζόν 2022-23, το γήπεδο της Τούμπας φιλοξένησε ένα εκ των κορυφαίων ντέρμπι της σεζόν, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ. Ο αγώνας έληξε με σκορ 3-2 υπέρ των γηπεδούχων, όμως τα συναισθήματα που ξύπνησε σε όλους τους παρευρισκόμενους δεν εξαντλούνται σε αριθμούς.

Από την αρχή του αγώνα, οι δύο ομάδες έδειχναν αποφασισμένες να πάρουν τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά η ΑΕΚ απειλούσε με επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Το παιχνίδι ήταν γρήγορο και γεμάτο πάθος, με το σκορ να ανοίγει στο 20ό λεπτό από τον Νέλσον Ολιβέιρα του ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 35ό λεπτό με τον Λιβάι Γκαρσία, αλλά μόλις δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα με γκολ του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ, αφήνοντας πολλά υποσχέσεις για το δεύτερο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πιέζει για την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν όλο και περισσότερους χώρους στην άμυνα του ΠΑΟΚ και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν ξανά στο 60ό λεπτό με τον Σέρχιο Αραούχο. Ο αγώνας είχε πάρει φωτιά και όλα έδειχναν ότι η νίκη θα κρινόταν στο φινάλε.

Στο 75ό λεπτό, σε μια φάση διαρκείας, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα με γκολ του Γιάννη Κωνσταντέλια. Η ΑΕΚ πίεσε όσο μπορούσε στα τελευταία λεπτά, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει το σκορ και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη.

Το ντέρμπι ΠΑΟΚ-ΑΕΚ ήταν ένας αγώνας που είχε τα πάντα: γρήγορο ρυθμό, ένταση, πάθος, ανατροπές και φυσικά, γκολ. Οι δύο ομάδες έδωσαν στους φιλάθλους ένα πραγματικό θέαμα, που θα μείνει αξέχαστο για καιρό.

Η νίκη του ΠΑΟΚ τον έφερε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ παρέμεινε στην τρίτη θέση. Ωστόσο, αυτός ο αγώνας δεν ήταν απλά ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου. Ήταν ένας αγώνας ανάμεσα σε δύο αιώνιους αντιπάλους, με βαθύτερες ρίζες και συναισθηματική φόρτιση που υπερβαίνουν κατά πολύ τα όρια του γηπέδου.