Voluntari - U Craiova 1948: un meci tensionat și plin de surprize

Sâmbătă, 11 februarie 2023, s-a disputat pe Stadionul Anghel Iordănescu din București meciul dintre FC Voluntari și Universitatea Craiova 1948, în cadrul etapei a 24-a din SuperLiga României. Partida a fost una tensionată și plină de surprize, încheindu-se cu un rezultat neașteptat.

Meciul a început în forță, ambele echipe având ocazii de a marca încă din primele minute. Voluntari a fost cea care a deschis scorul în minutul 15, printr-un gol superb al lui Arbër Zeneli. Craiova a egalat în minutul 25, prin Elvir Koljić, iar apoi a preluat controlul jocului.

În partea a doua, Craiova a continuat să domine, dar nu a reușit să marcheze golul victoriei. Voluntari a profitat de erorile defensive ale adversarei și a marcat de două ori, prin Valentin Costache în minutul 60 și Marius Briceag în minutul 75.

Craiova a reușit să reducă din diferență în minutul 85, prin Juan Bauza, dar nu a mai avut timp să egaleze. Astfel, Voluntari a obținut o victorie surprinzătoare, cu scorul de 3-2, și a urcat pe locul 7 în clasament, în timp ce Craiova a rămas pe locul 10.

Meciul a fost unul plin de emoții și răsturnări de situație, iar Voluntari a arătat că este o echipă periculoasă, care poate învinge pe oricine.

Concluzii

• Voluntari a obținut o victorie surprinzătoare în fața Craiovei.
  • Arbër Zeneli și Marius Briceag au fost jucătorii cheie pentru Voluntari.
  • Craiova a dominat meciul, dar a făcut prea multe greșeli.
  • Voluntari a urcat pe locul 7 în clasament, în timp ce Craiova a rămas pe locul 10.