UTA Arad - Hermannstadt

Trei puncte!

UTA Arad a învins pe FC Hermannstadt, scor 2-1, în etapa a XXVIII-a din SuperLiga, pe Stadionul Motorul.
Golurile au fost marcate de Dragan Mihailovic (minutul 3) și Roger (minutul 79, penalty) pentru UTA, respectiv Vasile Buhăescu (minutul 10) pentru Hermannstadt.

O primă repriză echilibrată s-a încheiat cu o victorie de moral pentru UTA. Aradul a deschis scorul în minutul 3, prin Dragan Mihailovic, care a reluat în plasă o centrare trimisă din stânga de Roger. Hermannstadt a egalat rapid, în minutul 10, prin Vasile Buhăescu, care a reluat în poartă o pasă primită de la Mihai Butean.

UTA a fost la un pas de a majora avantajul în minutul 15, dar șutul lui Roger a fost blocat de portarul Radu Pop. Hermannstadt a fost mai periculoasă în atac în următoarea jumătate de oră. În minutul 33, Butean a șutat puternic din afara careului, dar portarul Vlad Iacob a respins. Șase minute mai târziu, David Mayoral a încercat o lovitură de cap, dar și de această dată Iacob a fost atent și a respins.

A doua repriză a fost dominată de timișoreni, care au avut mai multe ocazii de a înscrie. În minutul 49, Cristian Bărbuț a trimis puțin pe lângă poartă. Zece minute mai târziu, Roger a ratat o șansă uriașă, după ce a ieșit singur cu portarul Pop, dar a trimis mingea pe lângă poartă.

UTA a continuat să pună presiune pe poarta lui Hermannstadt. În minutul 79, Roger a obținut un penalty, după ce a fost faultat în careu de Alexandru Pantea. Roger a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă, aducând astfel victoria echipei sale.

Cu această victorie, UTA a urcat pe locul 6 în clasament, cu 39 de puncte, în timp ce Hermannstadt a rămas pe locul 8, cu 35 de puncte.

Echipele de start:

• UTA Arad: Iacob - Chindriș, Benga (cpt.), Erico (min. 89, Oancea), Despa (min. 80, Godină) - Batha, Albu (min. 67, Chindriș) - Roger, Croitoru (min. 67, Ubbink), Mihailovic (min. 46, Bărbuț) - Bauza
  • FC Hermannstadt: Pop - Pantea, Paul Anton, Bărbulescu (cpt.), Butean - Ochiroșii (min. 80, Mladen), Baba (min. 46, Bălan) - Paraschiv, Buhăescu (min. 60, Paraschiv), Mayoral (min. 72, Oroian) - Jonah (min. 78, Răducanu)

Arbitru: Cătălin Popa

Stadion: Motorul, Arad

Spectatori: 3.500

Omul meciului: Roger (UTA Arad)