Szenes Iván




Szenes Iván, a magyar zsidó költő, író és újságíró, 1924. január 19-én született Budapesten. Édesapja, Szenes Andor ügyvéd, édesanyja, Schlesinger Margit tanárnő. Ivánt tízévesen édesanyja nevelte tovább, miután édesapját 1934-ben agyvérzés vitte el.
Szenes Iván már kisgyermekként is verseket írt, és 17 évesen jelent meg első verseskötete, "A bátrak útján" címmel. Ezt követte 1943-ban a "Magyar tájak" című kötete, amelyben a hazaszeretet és a magyar tájak szépsége tükröződik.
1944-ben, a holokauszt idején Szenes Ivánt munkaszolgálatra vitték, ahonnan 1945-ben tért haza. A háború után újságíróként dolgozott, és több folyóiratot is szerkesztett. 1956-ban részt vett az 1956-os forradalomban, és a forradalom leverése után emigrált az Egyesült Államokba.
Az Egyesült Államokban Szenes Iván folytatta írói tevékenységét, és több regényt és verseskötetet is publikált. 1985-ben visszatért Magyarországra, ahol 2010. június 1-jén hunyt el, életének 86. évében.
Szenes Iván költészete lírai, hazafias és humanista szellemiségű. Verseiben gyakran foglalkozott a magyarság sorsával, a háború borzalmaival és az emberi szenvedéssel. Fontos ars poeticája volt, hogy műveivel az egyszerű embereket szólítsa meg, és a költészetet közelebb hozza a mindennapi élethez.
Szenes Iván életműve jelentős helyet foglal el a magyar irodalomban. Költészete a hazafias és humanista értékek fontosságát hirdeti, és olyan témákkal foglalkozik, amelyek ma is relevánsak és aktuálisak.