Szabó Magda




Nemrégiben olvastam egy interjúsorozatot Szabó Magdával, és azon gondolkodtam, vajon miért nem írtam róla korábban. Végül is ő az egyik kedvenc íróm, és a munkássága mély hatással volt rám. Azt hiszem, az egyik ok az, hogy eléggé félénk vagyok, ha az érzéseimről írok. Szabó Magda azonban nem ilyen volt. Szabadon írta le érzelmeit, őszintén és nyíltan. Írásaiban olyan mélységeket talált, amelyeket más írók nem tudtak elérni. Ő volt az egyik legnagyszerűbb nyelvmester, aki valaha élt, és szavai örökre velünk maradnak.

Szabó Magda 1917-ben született Debrecenben. Apja jogász, anyja tanítónő volt. Szabó Magda már gyerekkorában sokat olvasott, és hamar elkezdett írni. 1935-ben jelent meg az első írása, egy novella egy irodalmi folyóiratban. 1939-ben végezte el a Debreceni Református Kollégiumot, majd Budapestre költözött, ahol magyar-latin szakon tanult az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. 1947-ben diplomázott, és ezután újságíróként, majd forgatókönyvíróként dolgozott.

Szabó Magda első regénye, a Freskó, 1958-ban jelent meg. A regény egy művészettörténészről szól, aki egy régi freskót kutat, és a kutatás során rájön, hogy a freskó titokzatos összefüggésben áll a saját életével. A regény nagy sikert aratott, és Szabó Magda egyik legismertebb műve lett.

Szabó Magda az 1960-as években a forgatókönyvírásra koncentrált. Ezekben az években olyan filmeket írt, mint a Te rongyos élet, a Karambol és a Bűn és bűnhődés. 1971-ben jelent meg az Abigél, amely az egyik legnépszerűbb magyar regény. Az Abigél egy tizenéves lányról szól, aki egy bentlakásos iskolában próbál boldogulni. A regényből 1978-ban film is készült, amelyet Fábri Zoltán rendezett.

Szabó Magda az 1970-es években is folytatta a regényírást. Ezekben az években olyan műveket alkotott, mint az Ókút, a Régimódi történet és a Születésnap. Az Ókút egy fiatal nőről szól, aki egy háború utáni faluban próbál új életet kezdeni. A Régimódi történet egy idős házaspárról szól, akik visszagondolnak életükre. A Születésnap egy idős nő utolsó napjáról szól, aki a születésnapján várja a halált.

Szabó Magda az 1980-as években is aktívan írt. Ezekben az években olyan műveket alkotott, mint az Igéző és a Für Elise. Az Igéző egy fiatal nőről szól, aki egy régi kastélyban dolgozik, és beleszeret a kastély tulajdonosába. A Für Elise egy zongoristáról szól, aki megpróbálja legyőzni a félelmét a nyilvános szerepléstől.

Szabó Magda az 1990-es években is folytatta az írást. Ezekben az években olyan műveket alkotott, mint a Bárány Boldizsár és a Pillangóálmok. A Bárány Boldizsár egy idős férfiről szól, aki visszagondol életére. A Pillangóálmok egy fiatal lányról szól, aki egy vidéki faluban próbál boldogulni. Szabó Magda 2007-ben halt meg Budapesten.

Szabó Magda a 20. század egyik legjelentősebb magyar írója volt. Művei örökre velünk maradnak, és még sok generációnak fognak örömet okozni.