Semmelweis




Amikor Semmelweis Ignaz nevét halljuk, rögtön eszünkbe jut a szülészeti kézfertőtlenítés története. Ez a magyar orvos forradalmasította a szülészetet, és az ő nevéhez fűződik a gyermekágyi láz okozójának felfedezése.

Semmelweis szegény családban született Budán 1818-ban. Sokat tanult, és 1844-ben Bécsbe ment, ahol a bécsi szülészeti klinikán kezdett dolgozni. Itt szembesült a gyermekágyi láz borzalmas pusztításával, amely akkoriban a szülő nők 10-20%-át érintette.

Semmelweis megdöbbenve látta, hogy az orvostanhallgatók gyakran a boncolások után közvetlenül mentek szüléseket levezetni, és nem mostak kezet. Ezt követően a szülő nőknél gyakran alakult ki gyermekágyi láz, ami gyakran halállal végződött.

A felfedezés


Semmelweis rájött, hogy a boncolásokból származó bomlási anyagok kerülhetnek a szülő nők szervezetébe, és ez okozza a gyermekágyi lázat. Ezért 1847-ben kötelezővé tette a kézfertőtlenítést a szülések előtt. Ennek eredményeként a gyermekágyi láz halálozási aránya drámaian csökkent, 18% fölé.

Semmelweis felfedezése azonban nem aratott osztatlan sikert. Sok orvos és szülésznő ellenállt a kézfertőtlenítésnek, mert nem akarták elhinni, hogy ez okozza a gyermekágyi lázat. Sajnos Semmelweis nem tudta elérni, hogy az orvosok széles körben alkalmazzák a módszerét.

A tragédia


Semmelweis frusztrált és dühös volt, mert nem tudta meggyőzni az orvosi világot az igazáról. Ebben az időszakban súlyos depresszióval küzdött, és 1865-ben elmegyógyintézetbe került. Itt halt meg 47 évesen.

Semmelweis Ignaz halála után csak évtizedekkel később ismerték el a felfedezését. Ma már őt tartják a kézfertőtlenítés atyjának, és az ő munkája milliók életét mentette meg.

  • A szülészet forradalmasítója
  • A gyermekágyi láz legyőzője
  • Az el nem ismert zseni
  •