PSG - Le Havre: Un meci pe muchie de cuțit

Sâmbătă, 28 mai, Paris Saint-Germain a înfruntat Le Havre într-un meci amical. Meciul a fost disputat pe stadionul Parc des Princes din Paris și s-a încheiat cu o victorie cu 2-0 pentru PSG.

PSG a început meciul în forță, iar în minutul 10 a deschis scorul prin Kylian Mbappé. Atacantul francez a primit o pasă lungă de la Marco Verratti și a finalizat cu un șut puternic în colțul porții.

Le Havre nu s-a lăsat intimidat și a răspuns rapid prin Alexandre Bonnet. Mijlocașul a trimis un șut puternic de la marginea careului, dar portarul Gianluigi Donnarumma a respins în corner.

În minutul 35, PSG a dublat avantajul prin Lionel Messi. Starul argentinian a primit o pasă în adâncime de la Neymar și a driblat portarul înainte de a înscrie în poarta goală.

În a doua repriză, Le Havre a continuat să pună presiune pe PSG, dar nu a reușit să înscrie. PSG, pe de altă parte, a avut câteva șanse de a-și mări avantajul, dar nu a reușit să le fructifice.

În cele din urmă, PSG a reușit să păstreze victoria cu 2-0. A fost o victorie importantă pentru PSG, care se pregătește pentru finala Cupei Franței de pe 25 mai.

Concluzie

PSG a reușit să învingă Le Havre într-un meci amical, dar victoria nu a fost una ușoară. Le Havre a jucat bine și a pus presiune pe PSG pe tot parcursul meciului. Cu toate acestea, PSG a reușit să își asigure victoria datorită golurilor lui Kylian Mbappé și Lionel Messi.