Pesty László




Vannak olyan emberek, akiknek a neve egy legendához köthető. Vannak, akiknek a nevét kifejezetten a legendáért jegyzik fel. És vannak olyanok, akiknek a nevéről legendák szólnak.

Pesty László mindenképpen az utóbbiak közé tartozik. Nevét a szakma máig is tisztelettel emlegeti. Legenda körüllengi tevékenységét, de nemcsak ezért, hanem mert megérdemli. Valóban az ő munkásságához kötődik a magyar küzdősportok fellendítése, és hazánk a sportágak élmezőnyébe kerülése.

Pesty László 1926-ban, Budapesten született. A sport szeretetét korán magába szívta, hiszen édesapja olimpiai ezüstérmes vívó volt. Így nem csoda, hogy a fiatal Pesty is vívással kezdett el foglalkozni.

Ám hamar kiderült, hogy nem a vívás az ő sportága. Az igazi szenvedélyét a küzdősportokban találta meg. Elsősorban a birkózásban és a dzsúdóban jeleskedett. Tehetsége és szorgalma hamar megmutatkozott: többszörös magyar bajnok lett mindkét sportágban.

Pesty László versenyzői pályafutása után edzőként kezdte pályáját. Különleges képessége volt a tehetségek felismeréséhez és a képzésükhöz. Tanítványai között olyan világsztárok szerepelnek, mint Kocsis Ferenc, Gulyás József vagy Báthory István.

Pesty László nemcsak kiváló edző volt, hanem a magyar küzdősportok egyik legnagyobb szervezője is. Az ő érdeme a magyar birkózó- és dzsúdószövetség megalapítása, és az, hogy a sportágak bekerültek az olimpiánkra.

Pesty László tevékenysége hosszú évtizedeken át meghatározta a magyar küzdősportok fejlődését. Munkássága elismeréseként számos kitüntetést kapott, többek között a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét.

Pesty László 2013-ban hunyt el, 87 éves korában. Halála pótolhatatlan veszteség a magyar sport számára. Nevét örökké megőrizzük, és legendája tovább él majd tanítványaiban és az általa fellendített küzdősportban.