Paleni carodejnic Praha




Paleni carodejnic je stara ceska tradice, ktera se slavi kazdy rok 30. dubna. V tento den se zapalujou ohen a paji se carodejnice, aby se odhanely zli duchove a pripravily se na prichod jara.

Puvod paleni carodejnic saha az do predkrestanskeho obdobi, kdy se verilo, ze v noci z 30. dubna na 1. kvetna se otevira brana mezi svetem zivych a mrtvych. Zli duchove se v tuto noc mohli dostat do sveta zivych a poskodit lidi a jejich majetek.

Aby se tomu zabranilo, zapalily se ohen, ktere mely zli duchove odpudit. Tak vznikla tradice paleni carodejnic, ktera se v Ceske republice slavi dodnes.

Paleni carodejnic se obvykle kona na lukach nebo polnich cestach. Prvni se zabyva stavba vatry, ktera se zapaluje az po setmeni. Pak se okolo vatry tanci a zpivava a casto se take griluje nebo se opeci masopust.

Vrcholem oslav je spaleni carodejnice, ktere predstavuje zimu a zle duchy. Carodejnice se vyrobi ze slamy a hadru a obvykle je oblecena do dlouhych modrych satu. Poté se postavi na hranici a zapali.

Spaleni carodejnice je symbolem odhani zlych duchu a pripravy na prichod jara. Je to take cas na oslavu a radost, kdy se lidi mohou sejít a uzit si společný čas.

Paleni carodejnic je v Ceske republice velmi oblibene a kazdorocne se ho zucastni tisice lidi. Je to stara tradice, ktera se predava z generace na generaci a je stale zdrojem velke zabavy a radosti.