Oscar




Aki Oscar Wilde-ot ismeri, az tudja, hogy nem volt egy vidám természet. Bármilyen furcsának is tűnik, éppen az tette nagyszerű íróvá, hogy nem tagadta saját sötétségét, cinizmusát és mély depresszióját. Így lett képes olyan mélységeket ábrázolni, amelyeket mások nem értek el. Ezt pedig egy egyedi és ragyogó nyelvi stílusban tette, amely élvezetessé tette műveinek olvasását.

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde 1854-ben született Dublinban, Írországban. Már fiatal korában kiderült, hogy rendkívüli tehetséggel rendelkezik az íráshoz. A Trinity College-ba járt, ahol klasszikusokat tanult, és hamarosan az egyetem egyik legfényesebb elméjévé vált.

Miután elvégezte a Trinity College-t, Wilde Londonba költözött, hogy jogot tanuljon. Azonban hamar rájött, hogy a jog nem az ő hivatása. Inkább az írásnak szentelte magát, és hamarosan elismert költő és drámaíró lett. Legismertebb művei közé tartozik a "Dorian Gray arcképe", a "Bunbury", valamint a "Salome".

Wilde szókimondó természetéről is ismert volt. Soha nem félt kimondani a véleményét, még akkor sem, ha az ellentmondásos volt. Ez gyakran bajba sodorta, de soha nem hátrált meg attól, amiben hitt.

Wilde személyes élete is meglehetősen botrányos volt. 1884-ben feleségül vette Constance Lloydot, és két fiuk született. Azonban Wilde kétszínű életet élt, és titokban viszonyt folytatott más férfiakkal. 1895-ben letartóztatták és perbe fogták "durva erkölcstelenség" vádjával. Bűnösnek találták, és két év börtönre ítélték.

Wilde börtönben töltött ideje mélyen megváltoztatta őt. Miután kiszabadult, száműzetésbe vonult Párizsba, ahol 1900-ban elhunyt, mindössze 46 évesen.

Oscar Wilde rövid élete során maradandó nyomot hagyott a világra. Művei ma is ugyanolyan elragadóak és gondolatébresztőek, mint amikor először megírták őket. Öröksége örökké élni fog, és mindig az egyik legnagyobb íróként fogják emlékezni rá.