Nem létezik, hogy ilyen szépek legyenek! – Itthon a virágtündérek




„Miért bántaná a virágokat? Ezeket fáj látni!” – kiáltotta fel egyszer egy kedves hölgy az egyik pécsi piacon, amikor a kertész ismerősünk éppen az általa termelt virágokat pakolta ki az autóból, a közeledő első vásárlók nagy örömére. Mint minden évben, most is ámult a szegénységükön, noha ezen már rég túl kellene lennie. Ez a történet jutott eszembe, amikor a címben szereplő jelzővel illettem ezt a gyönyörűséges növénycsoportot, melynek tagjai ma már a kertészetek legnépszerűbb virágai közé tartoznak.

Minden nő álma?

A virágtündér vagy szorgalomvirág (Fuchsia) egy örökzöld, bokros, félcserje növény. Gyönyörű szép virágai a tavasz vége és az ősz eleje között nyílnak. Ezek egyik legfőbb jellemzője, hogy a csüngő fürtöket alkotó, tölcsér vagy harang alakú szirmok mellett mindegyikükön még egy pártaszirmos gallér is elhelyezkedik, melyeknek színe és formája igen változatos, attól függően, hogy éppen milyen fajtát választunk. Ezek a virágok – a tündérek birodalmához illően – különösen szépek a hajnal és az alkonyi órákban. Különösen, ha a harmat vagy az esőcseppek megülnek a gallérokon, vagy ha nemcsak a fehér vagy a rózsaszín, hanem a sárga, a piros, a kék, a lila és a narancssárga színek is megjelennek a kertben.

  • Legtöbbször a nyári balkonokon, teraszon és a télikertekben találkozhatunk velük, de ültethetjük a szabadba is, a kertbe vagy az erkélyre.
  • Ügyelnünk kell arra, hogy a félárnyékos helyeket részesítsék előnyben, de a napfénynek is ki lehet őket tenni, amennyiben rendszeresen öntözzük őket.
  • Érdemes rózsabokrok vagy más, alacsonyabb növények mellé telepíteni, mert akkor virágzási idejük is meghosszabbodik.
  • A tápdús, nedves talajt szeretik, ami lehetőleg jó vízáteresztő-képességgel bír.
  • A tavaszi és az őszi fagyoktól óvni kell, de ha ennek ellenére elfagynának, tavasszal is kihajtanak.
  • Gondozásukkor ügyeljünk arra, hogy rendszeresen tápláljuk őket tápoldattal, metsszük őket, sőt akár át is ültethetjük, ha erre igényt tartanak.
  • Ápolásukkor figyeljünk arra, hogy a töveik ne száradjanak ki, és a nagy melegben és a szárazságban több vizet igényelnek, mint általában.

A virágtündérek nemcsak a kertészetek kedvelt növényei, hanem a rovarvilág számára is nagy jelentőséggel bírnak, hisz a lepkék, méhek és a dongók táplálékát is biztosítják.

A kertészek kedvencei

A virágtündér talán a kertészek számára a legkedveltebb növények egyike, ennek több oka is van: egyrészt gyönyörűek, másrészt sokoldalúan nevelhetők. Ki lehet őket tenni a szabadba, cserépbe vagy ládába is lehet ültetni, és akkor a teraszunk, balkonunk díszei is lehetnek. Ennek köszönhetően az egyik legnépszerűbb ajándék is, ha virágot viszünk valahova. A virágtündérek virágnyelvének jelentése egyébként: „Engem válassz a szíved hölgyeinek!”, ez pedig az ő szépségüknek köszönhető.

Nemcsak a kertészek szeretik, hanem az ő kedvenceik is, hisz kevés növény tudja elmondani magáról, hogy a rovarvilág is annyira kedveli, mint a virágtündéreket. Ennek köszönhetően érdemes sok ilyen növényt nevelnünk a kertünkben vagy az erkélyünkön, mivel ezzel nagyon sokat tehetünk a környezetvédelemért, hisz ezek a gyönyörű virágok a méheink táplálékát is biztosítják.

A mi virágtündéreink

A gyönyörű virágtündérek főleg Dél-Amerikában őshonosak, és azon belül is Chilében legszélesebb körben elterjedtek. Magyarországon első példányait a 19. század elején ismerhették meg a kertészek, ám akkor még csak az üvegházakban nevelték ezeket az egzotikus szépségeket. A második világháború után kezdték el termeszteni a szabadban is. Ma már sok magyar kertben, erkélyen és teraszon is találkozhatunk velük.

Hazánkban is teremnek a virágtündérek, és erdőinkben, ligetes részeinken, de még tisztásokon is megtalálhatók. A legszebb fajtái Magyarországon a Fuchsia magellanica, a Fuchsia coccinea és a Fuchsia regia virágok, melyek nemcsak gyönyörűek, hanem még remek mézforrások is. A mi virágtündéreinket azonban nem feltétlenül kell locsolnunk, nem kell metszeni, sőt virágfölddel sem kell őket ellátni, hiszen a természet a gondjukat viseli. Ennek ellenére sajnos a virágtündérek Magyarországon ritkaságnak számítanak, és védelemre szorulnak.

A virágtündér, mint gyógynövény

A virágtündér nemcsak gyönyörű, hanem sokoldalú is, hisz gyógynövényként is számon tartják. Észak-Amerikában az indiánok fejfájás és lázcsillapításra, a gyomor és a belek megtisztítására használták a szirmait. Dél-Amerikában pedig a gyökerét keserű tonikként alkalmazták, hisz a növény keserűanyagokat, valamint alkaloidákat, antociánokat, szaponinokat és nyomelemeket is tartalmaz.

A virágtündér, mint gasztronómiai csemege

A virágtündér nemcsak szép és gyógyhatású, hanem ízletes is, ennek köszönhetően a gasztronómiában is megállja a helyét. Virágaiból szörpöt, lekvárt és süteményeket is készíthetünk. A szirmait pedig salátákhoz vagy akár sült húsokhoz is felhasználhatjuk.

A virágtündér igazi csodálatos növény, melynek sokoldalúságát mindenképpen érdemes kihasználni. Nemcsak a kertünk vagy az erkélyünk dísze lehet, hanem az egészségünkre is jó hatással van. Ha pedig nem csak a látványában gyönyörködünk, hanem a konyhában is felhasználjuk, akkor még finomabbá tehetjük az ételeinket.