Mallorca îl învinge cu suspans pe Atlético Madrid

În meciul care a deschis a 23-a etapă a La Liga, Mallorca a reușit o victorie cu 1-0 în fața lui Atlético Madrid. Golul victoriei a fost înscris de Muriqi în minutul 68, după o pasă perfectă a lui Kang-in Lee. Este prima victorie a echipei din Baleare împotriva lui Atlético Madrid din 2011.

Meciul a fost dominat de Atlético Madrid, dar jucătorii lui Diego Simeone nu au reușit să-și creeze prea multe ocazii clare de gol. Mallorca, în schimb, a profitat de puținele șanse pe care le-a avut și a reușit să câștige trei puncte importante.

Victoria lui Mallorca este o dovadă a progresului făcut de echipă în acest sezon sub comanda lui Javier Aguirre. Mexicanul a reușit să-i unească pe jucători și să-i facă să joace un fotbal bun. Mallorca ocupă acum locul 8 în clasament, la doar 5 puncte de zona europeană.

Pe de altă parte, înfrângerea lui Atlético Madrid este un pas înapoi pentru echipa lui Diego Simeone. Madrilenii sunt acum pe locul 4 în clasament, la 7 puncte de liderul Barcelona. Este o lovitură grea pentru Atlético, care lupta pentru titlu în acest sezon.

Meciul dintre Mallorca și Atlético Madrid a fost un meci tensionat și disputat. Cele două echipe au luptat din greu pentru victorie, dar la final Mallorca a meritat mai mult.

Momentele cheie ale meciului:
  • Minutul 20: Molina salvează în extremis o lovitură de cap a lui Muriqi.
  • Minutul 35: Griezmann șutează puțin peste poartă din interiorul careului.
  • Minutul 68: Muriqi înscrie golul victoriei pentru Mallorca, după o pasă perfectă a lui Kang-in Lee.
  • Minutul 85: Carrasco are o șansă bună de a egala, dar șutează în plasa laterală.
Concluzie:

Victoria lui Mallorca împotriva lui Atlético Madrid este o dovadă a progresului făcut de echipă în acest sezon. Madrilenii, în schimb, au făcut un pas înapoi și trebuie să-și regăsească forma dacă vor să se lupte pentru titlu.