Konyari Edinka




Edina Konyari (1976, Miskolc) költő, író, előadó. 2004-ben végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar és kommunikáció szakán. 2003-ban jelentkezett először az Újlipótvárosi Galériában, majd 2005-ben a Szkéné Színházban. Azóta számos önálló és közös estje volt, többek között a Művészetek Palotájában, az A38 hajón, a Fészek Művészklubban, a Katona József Színházban, a Karinthy Színházban, a Radnóti Színházban, a Spinoza Színházban, a tatabányai Jászai Mari Színházban, a debreceni Csokonai Színházban, a szolnoki Szigligeti Színházban, a pesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a bécsi Collegium Hungaricumban, a kolozsvári Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatalban és a prágai Esterházy Klubban. 2007-ben a Nők Lapja Café mellékletében, majd 2010-ben a Nők Lapja magazinban jelentek meg művei. 2012-ben a Civil Rádióban indított műsort "A másik nő" címmel.

Első kötete 2010-ben jelent meg Bőrkötés címmel, melyet azóta öt verses- és egy prózakötet követett. Legutóbbi, 2022-ben megjelent kötete Ez nem én vagyok címmel látott napvilágot. Könyvei mellett számos vers, próza és kritika szerzője, melyek antológiákban, irodalmi lapokban (például Élet és Irodalom, Kalligram, Tiszatáj, Műút, Holmi, Parnasszus) és online platformokon (például Litera, Prae) jelennek meg.

Munkásságát számos díjjal ismerték el, többek között a Móricz Zsigmond-ösztöndíjjal (2005), a NKA alkotói ösztöndíjával (2008, 2011, 2014, 2017, 2020), a JAK-ösztöndíjjal (2012, 2015, 2018) és a Szépíró-ösztöndíjjal (2013).

Konyari Edina versei személyesek, őszinték és fájdalmasan pontosak. Lírája a szerelemről, a veszteségről, a magányról és az emberi lélek mélységeiről szól. Verseit egyszerre jellemzi a szenvedély és a sebezhetőség, a humor és a szomorúság. Verseinek ereje abban rejlik, hogy képesek elérni az olvasó legmélyebb érzelmeit, és megérteni őt az emberi létezés fájdalmaival és örömeivel.

Konyari Edina egyike korunk legjelentősebb és legsokoldalúbb költőinek. Művészete őszinte, merész és lenyűgöző. Verseiben az olvasó megtalálhatja önmagát, és megértheti az emberi létezés rejtelmeit.