Getafe vs Bilbao: Un meci tensionat, cu multe faze periculoase!

Getafe și Bilbao s-au întâlnit într-un meci plin de tensiune, sâmbătă, pe stadionul Coliseum Alfonso Pérez. Ambele echipe au avut șanse mari de a câștiga, dar în cele din urmă, Bilbao a ieșit învingătoare cu un scor de 2-1.

Meciul a început în forță, cu ambele echipe atacând din toate pozițiile. Getafe a avut prima mare ocazie în minutul 10, când Enes Ünal a tras puțin pe lângă poartă. Bilbao a răspuns imediat, Iñaki Williams trimițând mingea în bară câteva minute mai târziu.

Golul a venit în minutul 25, când Raúl García a profitat de o eroare a apărării Getafe și a înscris. Getafe a încercat să egaleze, dar Bilbao s-a apărat bine și a păstrat avantajul până la pauză.

În a doua repriză, Getafe a pus presiune pe Bilbao, dar nu a reușit să găsească drumul spre poartă. Bilbao a avut și câteva șanse de a-și mări avantajul, dar atacanții lor nu au fost la fel de preciși ca în prima repriză.

Golul egalizator al Getafe a venit în minutul 80, când Borja Mayoral a înscris cu un șut puternic de la marginea careului. Bilbao a răspuns imediat și a înscris golul victoriei în minutul 85, prin Iker Muniain.

Victoria este o veste bună pentru Bilbao, care urcă pe locul 7 în clasament. Getafe rămâne pe locul 14, dar va trebui să se îmbunătățească dacă vrea să evite retrogradarea.

Meciul a fost unul plin de emoție, cu multe faze periculoase. Ambele echipe au avut șanse de a câștiga, dar în cele din urmă, Bilbao a fost mai precisă și a meritat victoria.