CSM București Metz

Un derby de foc în Liga Campionilor

CSM București a învins aseară pe Metz în Liga Campionilor cu scorul de 28-25, într-un meci disputat în fața a peste 5.000 de spectatori la Sala Polivalentă din București.

Partida a fost una extrem de disputată, cele două echipe schimbându-se la conducere de mai multe ori pe parcursul meciului. CSM București a reușit să se distanțeze în ultimele minute, datorită evoluțiilor excelente ale portarului Denisa Dedu și a interului Cristina Neagu.

Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului, după ce a marcat 12 goluri. La Metz, s-a remarcat pivotul Louise Burgaard, care a înscris de 7 ori.

Victoria obținută de CSM București este extrem de importantă pentru echipa noastră, care s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Metz este o echipă foarte puternică, care a câștigat Liga Campionilor în 2019 și 2021, așa că victoria noastră este cu atât mai meritată.

Vreau să felicit jucătoarele și staff-ul tehnic pentru această victorie și le doresc mult succes în continuare. Sperăm să continuăm pe acest drum și să ajungem cât mai departe în Liga Campionilor.

Atmosferă incendiară la Sala Polivalentă

Atmosfera la Sala Polivalentă a fost incendiară aseară. Publicul a fost în extaz și a susținut echipa noastră pe tot parcursul meciului. A fost o adevărată sărbătoare a handbalului și sunt sigur că fanii noștri vor rămâne mult timp cu amintiri plăcute de la acest meci.

Vreau să mulțumesc tuturor celor care au fost prezenți aseară la sală și au creat o atmosferă atât de specială. Susținerea voastră este extrem de importantă pentru noi și ne dă putere să luptăm și să obținem victorii.

Ce urmează pentru CSM București?

După victoria obținută cu Metz, CSM București va juca în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Adversara noastră va fi echipa maghiară Győri Audi ETO KC, care este una dintre cele mai puternice echipe din Europa.

Meciul cu Győr va fi unul extrem de dificil, dar suntem pregătiți să luptăm și să obținem o victorie. Sperăm să continuăm parcursul bun din Liga Campionilor și să ajungem cât mai departe în această competiție.

Vă așteptăm la meciurile de pe teren propriu!

Vă invităm pe toți fanii handbalului să veniți la meciurile de pe teren propriu ale CSM București. Atmosfera este întotdeauna incendiară, iar echipa noastră are nevoie de susținerea voastră. Împreună, putem face ca Sala Polivalentă să devină un adevărat fort al handbalului românesc.

Vă așteptăm cu drag la meciurile noastre!