Baník - Liberec

V pátek 27. května se v ostravských Vítkovicích odehrál dlouho očekávaný fotbalový duel mezi Baníkem Ostrava a Slovanem Liberec. Zápas byl součástí 34. kola FORTUNA:LIGY a pro oba týmy měl velký význam. Baník bojoval o udržení se v nejvyšší soutěži, zatímco Liberec usiloval o pohárové pozice.

Zápas začal v pomalém tempu a oba týmy se spíše oťukávaly. Postupem času však domácí Baník začal přebírat iniciativu a vytvořil si několik šancí. Ta největší přišla v 25. minutě, kdy se po rohovém kopu dostal k hlavičce stoper Jiří Fleišman, ale jeho pokus orazítkoval břevno liberecké branky.

Liberec odpověděl v závěru prvního poločasu. V 37. minutě se po individuální akci dostal do zakončení útočník Luboš Pecka, jeho střelu však skvělým zákrokem zneškodnil brankář Baníku Jan Laštůvka. Poločas tak skončil bezbrankovou remízou 0:0.

Druhý poločas začal lépe Liberec a hned ve 47. minutě se dostal do vedení. Po centru z levé strany se k míči dostal záložník Vladimír Coufal, který z voleje tvrdě vypálil k tyči. Baník však rychle odpověděl. V 52. minutě se prosadil po rohovém kopu útočník Milan Baroš a vyrovnal na 1:1.

Zápas se poté rozhořel naplno a oba týmy si vytvořily řadu dalších šancí. rozhodující moment přišel v 75. minutě, kdy po faulu na střídajícího útočníka Baníku Jakuba Řezníčka byla nařízena penalta. K jejímu provedení se postavil záložník David Buchta a střelou k pravé tyči překonal libereckého brankáře Jana Mikulu.

Baník nakonec utkání dotáhl do vítězného konce a získal důležité tři body v boji o záchranu. Liberec naopak prohrál a jeho šance na pohárové umístění se zmenšily.

Zápas byl velmi vyrovnaný a mohl skončit jakkoliv. Baník však nakonec ukázal větší touhu po vítězství a zaslouženě zvítězil. Důležité tři body pomohly Baníku v boji o záchranu a zároveň zkomplikovaly Liberci cestu do Evropy.

Sestavy:
  • Baník Ostrava: Laštůvka - Jurečka, Fleišman, Stronati, Tavares - Buchta, Zmrzlý, Stronati, Jaroň - Baroš, Procházka (62. Řezníček)
  • Slovan Liberec: Mikula - Pokorný, Mikula, Vraštil, Coufal - Breite (62. Pešek), Pokorný, Květ (77. Flešman), Bartoň - Pecka, Afriyie (46. Kozák)